Fizyoloji sözcüğünün karşılığı “Yaşam Bilimidir”. Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için yemek, su içmek, nefes almak, idrar yapmak, sindirim sistemlerinde biriken, sindirilemeyen besin artıklarını dışkılama yolu ile atmak, çıkartmak zorundadırlar.

– Kediler günün önemli bir bölümünü uyuyarak geçirir, uyanık olduklarında beslenir, kendi bakımlarını ve temizliklerini yapar, mevsime, ortam sıcaklığına, beslenme şekli (kuru mama, yaş mama) ve türüne göre değişen miktarlarda su tüketirler. Bedenlerinde tıpkı biz insanlar gibi fizyolojik faaliyetler, metabolik süreçler yaşanır. Doğal olarak çiş ve kaka yolu ile sindirilemeyen artıkları vücutlarından uzaklaştırırlar.

Evcil kediler için tuvalete gitmek başlı başına mini bir törendir, izleyin göreceksiniz. Kendilerine göre aşamaları vardır, kum kazılır, eşelenir yer hazırlanır, ihtiyaç giderilir, örtülüp kapatılır, kanıtlar yok edilir, iz bırakılmaz. Ciddi iştir.

Doğada kişisel temizliğine en düşkün, en titiz canlılardan birisi, birincisi kedilerdir. Onların bu duyarlılıklarına saygı göstermek, ihtiyaçlarını giderirken seçiciliklerini göz önünde bulundurmak birlikte yaşamayı daha kolay, daha keyifli hale getirir.

Son Yazılar
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt