Kokusu / Kafası Karışmış Bir Kedi

Kıdemli Kedinizin tuvalet alışkanlığı değiştiyse, yavru kediniz eğer kum kabını doğru şekilde kullanmayı öğrenemedi ve evin farklı yerlerine tuvaletini yaptıysa hemen telaşa kapılmayın. Öncelikle, yanlış yere tuvaletini yaptığında asla yüksek sesle azarlamak, poposuna vurmak vb. ceza yöntemlerine başvurmayın. Bu sadece korkmasına ve daha fazla kafasının karışmasına neden olur. Yaygın kanının aksine onu tuvaletini yaptığı yere götürüp azarlamak işe yaramaz. Tam tersine, tuvaletini yapmanın kötü bir şey olduğunu sanarak azarlanma korkusuyla bu kez sizin kolaylıkla göremeyeceğiniz gizli yerlere, örneğin dolap içlerine, yatak altlarına, kapı arkalarına tuvaletini yapmaya başlayabilir.

İlk iş olarak kedinizin tuvaletini yaptığı yeri amonyaksız bir maddeyle iyice temizleyin. Amonyak kokusu kedinize o noktaya başka kedilerin tuvaletini yaptığı izlenimi verir ve bu kokuyu aldığı yerlere tekrar tekrar tuvaletini yapabilir. İyice temizlenmemiş bir noktada ise kendi tuvaletinin kokusunu alacağı için aynı yere tekrar yapabilir. Kediniz eğer idrarını yaptıysa bir parça kağıt mendili idrarla ıslatarak kum kabına koyun. Eğer dışkısını yaptıysa dışkısından bir miktar alarak bunu da kumuna koyabilirsiniz. Bu, kum kabının ne işe yaradığını ona hatırlatmak açısından faydalı olacaktır.

Çamaşır suyu!

Uzmanlar tuvalet kumuna bir kaç damla damlatılmasını önerir, kokusu kedi için çekicidir, tuvaletini buraya, kuma yapması için işaretleyicidir. İşareti izleyen kedi doğru yeri öğrenir. Her yer çamaşır suyu ile temizlenirse, dezenfekte edilirse  kokusu tıpkı amonyak kokusu gibi etki gösterir, hatlar, yerler karışır! Her yer benim tuvaletim olur. Temizlik alışkanlıklarının yitirilmesi  bir davranış sorunu olarak kedinizin de mutsuzluğuna neden olacak şekilde ortaya çıkar.

Tütsü

Kimileri evim güzel koksun isteği ile kimileri de yetersiz temizlikten kaynaklanan ya da mutfakta pişen bir yemeğin kokusunu bastırmak amacı ile tütsü yakar. Tütsüler ağır baharatlı kokuları ile kedinizi şaşırtabilir, aynı durum güzel ama ağır kokulu mumlar yakıldığında da geçerlidir. Farklı ve ağır kokular kedinizin koku ile belirlediği tuvalet yerini o an için bulamamasına neden olabilir, buna kısaca “koku körlüğü” denir. Geçici gibi görünse de alışkın olduğu yer, yerler dışında tuvalet ihtiyacının giderilmesine neden olduğunda oraların görünürde fiziksel temizliği yapılsa bile kalabilecek gözle görülmeyen lekeler koku moleküllerini barındırabilir, kedinizin aklını karıştırabilir?

Son Yazılar
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt